تزریق چربی
16
دسامبر

تزریق چربی

زیبایی و جوانسازی صورت، از دیرباز مورد توجه مردم بوده چرا که صورت شما اولین بخش بدن شماست که دیده می شود. یکی از راه های زیباسازی و جوانسازی و فرم دهی صورت، تزریق چربی برای از بین بردن چین و چروک و فرم دهی به لب ها و گونه ها و سایر اجزاء صورت است. اما تزریق چربی چگونه عمل می کند؟

تزریق چربی به صورت

تزریق چربی چیست

در این روش، بافت و سلول های چربی از قسمتی از بدن فرد مانند شکم، باسن، ران و … که چربی اضافه دارد برداشته می شود و به قسمت دیگری که قرار است حجیم تر شود انتقال داده می شود. در واقع تزریق چربی، یک نوع پیوند چربی است. برای مثال اگر شما می خواهید که گونه های خود را برجسته تر کنید و یا با تزریق کردن چربی چین و چروک صورت خود را از بین ببرید، مقداری چربی از قسمت های دیگر بدن شما به طور مثال شکم شما برداشته خواهد شد و این چربی برداشته شده، به گونه های شما انتقال می یابد.

اما شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چرا چربی از بدن خود فرد برداشته می شود؟ احتمالا شنیده اید که در عمل های پیوند کلیه، قلب و … بدن ممکن است عضو جدید را قبول نکند و آن را پس بزند. همین اتفاق هم ممکن است در تزریق چربی پیش بیاید. بنابراین چربی که برای تزریق لازم است از بدن خود فرد برداشته می شود که سلول های آن با بدن فرد همخوانی داشته باشد. در این صورت مشکلی از سوی بدن مبنی بر قبول نکردن چربی تزریق شده وجود نخواهد داشت.

مراحل تزریق چربی

عمل تزریق چربی، دارای چند مرحله است:

1- ابتدا چربی مورد نیاز برداشته می شود.

دکتر کفایی

در مرحله اول و پس از مشخص شدن اندامی که از آن چربی خارج خواهد شد، چربی مورد نیاز توسط یک سوزن کوچک زیر پوستی برداشته می شود. (روش لیپوساکشن) این مرحله با دقت زیادی انجام می گیرد چون بافت و سلول های چربی به هیچ وجه نباید آسیب ببینند به همین دلیل هنگام استفاده از سوزن، پزشک متخصص این عمل را با نهایت دقت انجام می دهد تا بافت چربی آسیب نبیند. همچنین باید بدانید که مقدار چربی خارج شده از بدن فرد، بسیار کم می باشد. بعضی ها تصور می کنند که پس از خروج چربی از بدن، آنها به مقدار قابل توجهی لاغر خواهند شد در صورتیکه این تصور درست نیست.

2- سپس چربی خارج شده جدا می شود.

برای عمل تزریق چربی، فقط به سلول های چربی نیاز است و نه موادی که به آنها چسبیده اند. بنابراین باید چربی را از مایعات و موادی که در کنار چربی هستند جدا کرد. برای این کار از دستگاه سانتریفیوژ استفاده می شود. سانتریفیوژ با تولید سرعتی بسیار زیاد، سبب به وجود آمدن نیروی گریز از مرکز می شود و چربی را جدا و خالص می‌کند.

3- عمل تزریق چربی آغاز می شود.

پس از این که چربی خالص سازی شد، تزریق کردن چربی به اندام هدف آغاز خواهد شد. در این مرحله، پزشک متخصص شما، با یک نوع سرنگ مخصوص، چربی را به اندام های مشخص شده تزریق می کند تا بتوان به نتایج خوب و دلخواه رسید.

کاربرد تزریق فیلرها

تزریق چربی در چه نواحی از بدن استفاده می شود

هدف از تزریق چربی، افزایش حجم یا پر کردن قسمتهایی از بدن است که کمبود حجم دارد. قسمتهایی که تزریق کردن چربی به آن‌ها متداول است شامل صورت (لب‌ها و گونه ها و …)، سینه ها و باسن ، دست ها، افتادگی پوست پس از لیپوساکشن و زخم و … است. مهمترین مساله این است که در بدنتان چربی‌های اضافی برای تزریق چربی داشته باشید. علاوه بر آن باید شرایط سلامتی مناسب داشته باشید و سیگار نکشید.

انتقال چربی به صورت

اگر در قسمتهایی از صورتتان چروک دارید مثل خط خنده، خط لبخند و چروک اطراف چشم، میتوانید چربی‌های شکمی، ران و سایر نقاط خود را به صورت خود منتقل کنید. جراح پلاستیک شما حتی می‌تواند با استفاده از تزریق چربی، خطوط بین بینی و دهان را به حداقل برساند، افتادگی پوست را رفع کند و چین و چروک پیشانی را کم کند. همچنین می توان لاغری صورت را با این روش از میان برد و گونه ها و لب را بسته به نیاز حجیم و برجسته تر نمود.

حجیم سازی سینه ها

اگر می‌خواهید سینه‌های خود را فقط مقدار کمی حجیم‌تر کنید، انتقال چربی به سینه گزینه‌ی بسیار خوبی برای شما محسوب می‌شود، اما شرط آن داشتن پوست با کشش مناسب و شکل مناسب سینه‌ها است. اما اگر پوست ضعیفی دارید یا سینه های شما دچار افتادگی شده است یا مایل به افزایش حجم زیادی در سینه هستید، این روش برای شما مناسب نیست.

تزریق چربی به باسن و ران‌ها

کسانی که می‌خواهند باسنی پر و گرد داشته باشند روش لیفت باسن برزیلی را انتخاب می‌کنند که طی آن چربی‌های اضافی از طریق لیپوساکشن خارج شده و به باسن تزریق می‌شود و موجب فرم دهی به باسن میشود.

جوان سازی دست با تزریق چربی

تزریق چربی به دست‌ها برای افزایش حجم، بهبود چروک ها و پوشش عروق و تاندون‌های زیر پوست و بهبود کلی کیفیت پوست بسیار موثر است.

مراقبت پس از تزریق چربی

پس از تزریق کردن چربی، باید به توصیه های زیر و همچنین توصیه های پزشک خودتان به دقت عمل کنید تا بهترین نتایج حاصل شود. عمل به این توصیه ها بسیار مهم است و عدم توجه به این موضوع می تواند موجب بروز عوارض پس از عمل شود.

 • پس از انجام عمل تزریق کردن چربی، محل تزریق شده کمی ورم می کند. به همین دلیل باید پس از عمل، راه رفتن و تحرک کردن (تحرک بسیار سبک) را شروع کنید تا این تورم کاهش یابد. همچنین حرکت کردن و راه رفتن شما به جلوگیری از لخته شدن خون در محل تزریق شده کمک خواهد کرد.
 • باید از گن هایی که خاصیت ارتجاعی دارند و مخصوص تزریق چربی هستند استفاده کنید. این گن ها مخصوص محل اهدا کننده چربی در بدن شما هستند. (همان محلی که چربی از آنجا برداشته شده است.)
 • همچنین برای جلوگیری از تورم، باید از کمپرس سرد استفاده کنید. استفاده از کمپرس سرد می تواند به مقدار زیادی در کنترل تورم نقش داشته باشد.
 • تا چند هفته پس از انجام عمل، باید از فعالیت های سنگین خودداری کنید.
 • اگر پس از انجام عمل، هرگونه عفونت، خونریزی و …  مشاهده کردید، فورا به پزشک خود اطلاع دهید.

بهبودی و ریکاوری

تزریق چربی، یکی از روش های بدون درد به شمار می آید. همچنین یکی از دلایل محبوبیت این روش، این است که تزریق کردن چربی، در مقایسه با دیگر روش ها مانند تزریق ژل، از درد و ناراحتی کمتری برخوردار است. به همین دلیل می توان حدس زد که پس از تزریق کردن چربی، نیاز زیادی به استراحت نخواهید داشت. معمولا بسیاری از افراد پس از تزریق کردن چربی، در همان روز عمل قادر خواهند بود که به فعالیت های روزمره خود بپردازند و کارهای خود را به آسانی ادامه دهند. بنابراین پس از تزریق کردن چربی، نیاز چندانی به استراحت نخواهید داشت. البته نکته قابل ذکر این است که تا چند هفته پس از تزریق کردن چربی، نباید فعالیت های بسیار سنگین انجام داد.

قبل و پس از تزریق چربی به صورت

نتایج تزریق چربی

تجربه نشان می دهد که معمولا نتایج عمل تزریق کردن چربی، پس از انجام عمل قابل مشاهده است. برخلاف بسیاری از روش های دیگر که برای زیبایی و جوانسازی پوست وجود دارند، تزریق چربی روشی است که نتایج آن، بسیار سریع نمایان خواهند شد. البته اگر می خواهید نتایج تزریق را به طور کامل و واضح و همچنین همراه با زیبایی محل تزریق ببینید، باید چند هفته صبر کنید تا تورم و کبودی محل تزریق از بین برود. پس از ازبین رفتن ورم ها و همچنین کبودی به وجود آمده در محل، شما قادر خواهید بود که نتایج را به صورت کاملا واضح ببینید.

همچنین نکته ای که در تمامی روش های زیبایی پوست و به خصوص روش های از بین بردن چین و چروک وجود دارد، این است که بسیاری از این روش ها، ماندگاری بسیار پایینی دارند که تزریق چربی برعکس آنهاست و ماندگاری بالایی دارد. در ادامه بیشتر در این مورد خواهیم گفت..

مزایای تزریق چربی

همانطور که می‌دانید برای زیبایی صورت، همچنین از بین بردن چین و چروک های این ناحیه روش متعددی نظیر تزریق بوتاکس، تزریق ژل و …. وجود دارد. روش تزریق کردن چربی، مزیت هایی نسبت به روش های مشابه دارد که برخی از آنها عبارتند از:

 • این روش (تزریق کردن چربی) ، یک روش طبیعی است. همانطور که مطلع هستید، چربی برعکس ژل، ماده ای طبیعی است که توسط خود بدن تولید شده است.
 • این درمان، بی خطر است. در روش های دیگر، احتمال خطراتی وجود دارد اما در تزریق کردن چربی، این گونه خطرات وجود ندارند یا احتمال آنها بسیار کمتر است.
 • احتمال واکنش بدن به تزریق چربی (واکنش های آلرژیک) بسیار کم است. به دلیل این که چربی، از بافت خود بدن است و دوباره به خود بدن باز می گردد، احتمال این که بدن به تزریق واکنش نشان بدهد، بسیار کم است. در اکثر موارد (حدود 99 درصد)، احتمال واکنش بدن به این نوع تزریق وجود ندارد.
 • ماندگاری چربی تزریق شده بسیار بیشتر از سایر روش ها مانند تزریق ژل است.
 • در مناظق بسیاری از بدن می توان از تزریق چربی بهره برد. علاوه بر صورت، برای زیباتر کردن شکم، ران، باسن و … نیز می توان از چربی بهره برد.
 • تزریق چربی، نیازی به مدت طولانی برای استراحت کردن ندارد. در این روش، پس از انجام تزریق می توانید به فعالیت های روزمره خود بازگردید.
 • هزینه این روش نسبت به روش های مشابه مناسب است. به دلیل این که چربی از بدن شما خارج خواهد شد، فقط برای انجام آن، به پزشک متخصص زیبایی، سرنگ مخصوص و و برخی لوازم جانبی نیاز است. بنابراین شما متحمل هزینه های هنگفت نخواهید شد.

مناسب ترین کاندیدها

همان طور که ذکر شد، برای تزریق کردن چربی، نیازی نیست که شرایط  و محیط خاصی آماده باشد. همچنین شما نیز ملزم به داشتن شرایط خاصی برای تزریق چربی نخواهید بود. اما باید از سلامت کامل جسمی برخوردار باشید. اگر بیماری خاصی دارید، حتما با پزشک خود در میان بگذارید. هم چنین یکی دیگر از مواردی که بسیار مهم است، داشتن چربی کافی است. اگر شما بسیار لاغراندام هستید و همچنین چربی بسیار کمی در بدن دارید، نمی توانید عمل تزریق کردن چربی را به خوبی انجام دهید. باید دانست که برای تزریق چربی به سینه ، ران پا، شکم و … به چربی بیشتری نیاز دارید چون می خواهید این اندام های را بزرگ تر جلوه دهید. اما برای تزریق چربی به صورت به منظور بزرگتر جلوه دادن لب ها و گونه ها و … و یا از بین بردن چین و چروک های صورت، به چربی کمتری نیاز است.

در کل می توان گفت اگر می خواهید باسن، سینه، لب ها ویا گونه های خود را برجسته تر کنید و یا می خواهید چین و چروک و خطوط اخم یا لبخند را از بین ببرید یا صورت و یا دستان خود را جوانسازی کنید، می توانید از روش تزریق چربی استفاده کنید و با راهنمایی ها و استفاده از پزشک متخصص در این زمینه و در یک کلینیک معتبر، به بهترین نتیجه و خواسته خود از تزریق کردن چربی برسید.

تزریق چربی

تزریق چربی

عوارض احتمالی تزریق چربی

همان گونه که پیشتر گفته شد، این روش، یک روش بسیار کم خطر است که عوارض خاصی در بر ندارد. اما به هر حال در هر روش درمانی، ممکن است عوارض جانبی ایجاد شود، حتی اگر موقتی باشند.

در هنگام خارج کردن چربی از عضو مورد نظر شما، ممکن است احساس درد، سوزش و کمی فشار در آن ناحیه کنید که بسیار طبیعی است و با استفاده قرص های آرام بخش برطرف خواهد شد.

چند روز پس از گذشت عمل، احتمالا ناحیه ای که از آن چربی خارج شده است، دچار سوزش، ورم، کبودی و ترشح یک نوع مایع خونی رنگ شود که کاملا طبیعی است و جای هیچ نگرانی وجود ندارد. همچنین محلی که در آن تزریق انجام شده است هم دچار تورم و کبودی خواهد شد که خود به خود و به صورت طبیعی رفع می شود.

نکته دیگر این که احتمال مشاهده رنگ پریدگی و همچنین جای زخم در نزدیکی محل های برش داده شده برای خروج چربی وجود دارد که این هم کاملا طبیعی است.

بعضی از پزشکان جانب احتیاط را رعایت نمی کنند و در هنگام این نوع عمل، افراط می کنند. دراین هنگام ممکن است به نتیجه دلخواه خود دست پیدا نکنید. برای جلوگیری از این موارد، حتما به یک پزشک معتبر و متخصص مراجعه کنید. قبل از مراجعه به پزشک، حتما درباره وی تحقیق کنید. همچنین میتوانید از اطرافیان پرس و جو کنید و یا به یک مرکز معتبر مراجعه نمایید.

تزریق چربی به گونه

تزریق چربی به گونه

هزینه و قیمت تزریق چربی

 • قیمت تزریق چربی کل صورت از ۲/۵۰۰/۰۰۰ هزار تومان به بالا می باشد جهت اطلاع دقیق از قیمت تزریق چربی با شماره ۲۸۴۲۴۱۰۳ تماس بگیرید

همان طور که بالاتر هم ذکر شد و از متن هم این طور بر می آید، قیمت و هزینه تزریق چربی بالا نیست و با بودجه ای نه چندان زیاد، می توانید به بهترین نتیجه برسید. این موضوع به  آن دلیل است که شما نیازی به خرید ماده ای که تزریق می شود ندارید و چربی مورد نیاز، از درون بدن خودتان برداشته خواهد شد. به طور کل مواد و لوازمی که در این عمل مورد استفاده اند، قیمت چندانی ندارند. بیشترین قیمتی که باید پرداخت کنید، دستمزد پزشک است که برای تزریق کردن چربی آن قدرها زیاد نیست. کلیه خدمات زیبایی توسط پزشکان متخصص یا جراح زیبایی با سابقه و در کلینیک زیبایی انجام می شود

رفع چین و چروک

رفع چین و چروک

ماندگاری تزریق چربی چه مدت میباشد؟

همان طور که میدانید افرادی که قصد لاغری دارند، دغدغه سوزاندن چربی ها را دارند. این نوع افراد با ورزش کردن و … سعی در از بین بردن و یا سوزاندن چربی ها هستند. بنابراین چربی ها، از جمله چربی شکم و… با ورزش کردن از بین می رود. بنابراین چربی های تزریق شده نیز از بین خواهند رفت. این که چربی ها چه موقع از بین بروند به شما و فعالیت شما بستگی دارد. همچنین چربی ها جذب بدن می شوند که این هم یک عامل اساسی برای ماندگاری چربی است. اما در کل،ماندگاری تزریق چربی، زیاد است و معمولا چندین سال طول می کشد که اثر آن به طور کامل از بین برود.

سوالات متداول تزریق چربی

1 - انجام عمل تزریق کردن چربی، چه مقدار به طول می انجامد؟

به طور معمول تزریق به صورت 1 ساعت طول خواهد کشید اما این زمان در نقاط دیگر متفاوت است. مثلا در سینه و یا باسن ممکن است تا 3 ساعت زمان نیاز باشد.

2 - آیا روش تزریق چربی، یک روش ایمن است؟

بله مطمئنا البته به شرط مراجعه به مراکز معتبر. بسیاری از افراد از تزریق چربی استفاده کرده اند و نتیجه بسیار خوبی گرفته اند. جامعه جراحان زیبایی امریکا تزریق چربی را مورد تایید قرارداده است.

3 - آیا پس از عمل تزریق چربی می توانیم کارهای روزمره خود را ادامه دهیم؟

بله مطمئنا. یکی از مزایای خوب تزریق چربی این است که شما پس از آن می توانید به راحتی حرکت کنید و کارهای روزمره خود را نیز انجام دهد.

4 - آیا باید یک مقدار چربی مشخص برای این عمل داشته باشیم؟

مطمئنا باید یک مقدار چربی برای برداشته شدن و تزریق شدن داشته باشید. به همین دلیل اگر چربی بدنتان کم باشد، با مشکل مواجه خواهید شد. البته این مقدار چربی برای سینه، ران و … کمی بیشتر خواهد بود، پزشک پیش از عمل بدن شما را برای چربی مورد نیاز بررسی و به شما اعلام می کند.

5 - آیا تزریق کردن چربی، درد بسیاری به همراه دارد؟

مقدار درد بستگی به نوع عمل شما دارد. به طور کلی تزریق در ناحیه صورت درد کمتری را نسبت به تزریق در ران و سینه دارد. به این دلیل که هنگام تزریق کردن چربی به صورت، مقدار چربی انتقال داده شده کمتر است. البته پزشک به روش های مختلف منجمله بی حسی موضعی درد را کنترل می کند.