شنبه تا پنج شنبه: ۰۸:۰۰ الی ۲۱:۰۰
contact@iranskincenter.com
تزریق چربی
28
آگوست

تزریق چربی | هزینه و عوارض تزریق چربی در صورت و لب و گونه

امتیازدهی: 4.7/5. (7 رای)
منتظر بمانید ...

زیبایی و جوانسازی پوست و به خصوص پوست صورت، یکی از مواردی است که امروزه بسیار مورد توجه مردم و مخصوصا خانم ها قرار گرفته است. این به این دلیل است که صورت، جزئی از بدن است که در نگاه اول دیده خواهد شد. یکی از راه های زیباسازی و جوانسازی پوست صورت، تزریق چربی برای از بین بردن چین و چروک است. اما تزریق چربی چگونه عمل می کند؟

تزریق چربی

تزریق چربی

تزریق چربی

در روش تزریق چربی، بافت و سلول های چربی از قسمتی از بدن فرد مانند شکم، باسن، ران و … برداشته می شود و به قسمت دیگری که قرار است حجیم تر شود انتقال داده می شود. در واقع تزریق چربی، یک نوع پیوند چربی است. برای مثال اگر شما می خواهید که گونه های خود را برجسته تر کنید و یا با تزریق کردن چربی چین و چروک صورت خود را از بین ببرید، مقداری چربی از قسمت های دیگر بدن شما به طور مثال شکم شما برداشته خواهد شد و این چربی برداشته شده، به گونه های شما انتقال می یابد.

اما شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چرا چربی از بدن خود فرد برداشته می شود؟ احتمالا شنیده اید که در عمل های پیوند کلیه، قلب و … ، بدن ممکن است عضو جدید را قبول نکند و آن را پس بزند. همین اتفاق هم ممکن است در تزریق چربی پیش بیاید. بنابراین چربی که برای تزریق لازم است از بدن خود فرد برداشته می شود که سلول های آن با بدن فرد همخوانی داشته باشد. در این صورت مشکلی از سوی بدن مبنی بر قبول نکردن چربی تزریق شده وجود نخواهد داشت.

مراحل تزریق چربی

عمل تزریق چربی، دارای چند مرحله است:

1- ابتدا چربی مورد نیاز برداشته می شود.

در مرحله اول از عمل تزریق کردن چربی، ابتدا پس از مشخص شدن اندامی که از آن چربی خارج خواهد شد، چربی مورد نیاز توسط یک سوزن کوچک زیر پوستی برداشته می شود. (روش لیپوساکشن) این مرحله با دقت زیادی انجام می گیرد چون بافت و سلول های چربی به هیچ وجه نباید آسیب ببینند. همچنین هنگام استفاده از سوزن، پزشک متخصص این عمل را با نهایت دقت انجام می دهد که بافت چربی آسیب نبیند. همچنین باید بدانید که مقدار چربی خارج شده از بدن فرد، بسیار کم می باشد. بعضی ها تصور می کنند که پس از خروج چربی از بدن، آنها به مقدار قابل توجهی لاغر خواهند شد بلکه این تصور کاملا غلطی است.

2- سپس چربی خارج شده جدا می شود.

برای عمل تزریق چربی، فقط به سلول های چربی نیاز است و نه موادی که به آنها چسبیده اند. بنابراین باید چربی را از مایعات و موادی که در کنار چربی هستند جدا کرد. برای این کار از دستگاه سانتریفیوژ استفاده می شود. سانتریفیوژ با تولید سرعتی بسیار زیاد، سبب به وجود آمدن نیروی گریز از مرکز می شود و به همین خاطر می تواند چربی را جدا و خالص سازی کند.

3- عمل تزریق چربی آغاز می شود.

پس از این که چربی خالص سازی شد، تزریق چربی به اندام هدف آغاز خواهد شد. در این مرحله، پزشک متخصص شما، با یک نوع سرنگ مخصوص، چربی را به اندام های مشخص شده تزریق می کند تا بتوان به نتایج خوب و دلخواه رسید.

تزریق چربی

تزریق چربی

مراقبت پس از تزریق چربی

پس از تزریق کردن چربی، باید به توصیه های زیر و همچنین توصیه های پزشک خودتان به دقت عمل کنید تا بهترین نتایج از تزریق چربی حاصل شود. عمل به این توصیه ها بسیار بسیار مهم است و علت تاکید من بر روی این موضوع این است که اگر بر خلاف دستوراتی که ارائه خواهد شد و همچنین دستورات دکتر خودتان عمل کنید، ممکن است عواقب بسیار ناگواری برای خود رقم بزنید.

 • پس از انجام عمل تزریق کردن چربی، محل تزریق شده کمی ورم می کند. به همین دلیل باید پس از عمل، راه رفتن و تحرک کردن (تحرک بسیار سبک) را شروع کنید تا این ورم تشکیل شده کاهش یابد. همچنین حرکت کردن و راه رفتن شما به جلوگیری از لخته شدن خون در محل تزریق شده کمک خواهد کرد.
 • باید از گن هایی که خاصیت ارتجاعی دارند و مخصوص تزریق چربی هستند استفاده کنید. این گن ها مخصوص محل اهدا کننده چربی در بدن شما هستند. (همان محلی که چربی از آنجا برداشته شده است.)
 • همچنین برای جلوگیری از تورم، باید از کمپرس سرد استفاده کنید. استفاده از کمپرس سرد می تواند به مقدار زیادی در کنترل ورم نقش داشته باشد.
 • پس از چند هفته از انجام عمل، باید از فعالیت های خیلی سنگین جلوگیری کنید.
 • اگر پس از انجام تزریق چربی، هرگونه عفونت، خونریزی و … را مشاهده کردید؛ فورا به پزشک خود اطلاع دهید.

بهبودی و ریکاوری

تزریق چربی، یکی از روش های بدون درد به شمار می آید. همچنین یکی از دلایل محبوبیت این روش، این است که تزریق کردن چربی، در مقایسه با دیگر روش ها مانند تزریق ژل، از درد و ناراحتی کمتری برخوردار است. به همین دلیل می توان حدس زد که پس از تزریق کردن چربی، نیاز زیادی به استراحت نخواهید داشت. معمولا بسیاری از افراد پس از تزریق کردن چربی، در همان روز عمل قادر خواهند بود که به فعالیت های روزمره خود بپردازند و کارهای خود را به آسانی ادامه دهند. بنابراین پس از تزریق کردن چربی، نیاز بسیاری به استراحت نخواهید داشت. البته نکته قابل ذکر این است که تا چند هفته پس از تزریق چربی، نباید فعالیت های بسیار سنگین انجام داد.

تمام چیزهایی که باید درباره تزریق چربی بدانید

نتایج تزریق چربی

تجربه نشان می دهد که معمولا نتایج عمل تزریق کردن چربی، پس از انجام عمل مشاهده خواهند شد. برعکس بسیاری از روش های دیگر که برای زیبایی و جوانسازی پوست وجود دارند، تزریق چربی روشی است که نتایج آن، بسیار سریع نمایان خواهند شد. البته اگر می خواهید نتایج تزریق را به طور کامل و واضح و همچنین همراه با زیبایی محل تزریق ببینید، باید چند هفته صبر کنید تا تورم و کبودی محل تزریق از بین برود. پس از از بین رفتن ورم ها و همچنین کبودی به وجود آمده در محل، شما قادر خواهید بود که نتایج را به صورت کاملا واضح و شفاف ببینید.

همچنین نکته ای که در تمامی روش های زیبایی پوست و به خصوص روش های از بین بردن چین و چروک وجود دارد، این است که بسیاری از این روش ها، ماندگاری بسیار پایینی دارند که چربی برعکس آنهاست. در ادامه توضیحات تکمیلی در این باره ارائه خواهند شد.

مزایای تزریق چربی

شاید بدانید که برای زیبایی پوست و به خصوص پوست صورت، همچنین از بین بردن چین و چروک های این ناحیه، چندین روش وجود دارد که یکی از آنها تزریق ژل و دیگری تزریق چربی است. روش تزریق کردن چربی، مزیت های نسبت به روش های دیگر دارد که در ادامه گفته می شوند.

 • این روش (تزریق کردن چربی) ، یک روش طبیعی است. همانطور که مطلع هستید، چربی برعکس ژل، ماده ای طبیعی است که توسط خود بدن هم تولید می شود.
 • این درمان، بی خطر است. در روش های دیگر، احتمال خطراتی وجود دارد اما در تزریق کردن چربی، این گونه خطراتی وجود ندارند.
 • احتمال واکنش بدن به تزریق چربی (واکنش های آلرژیک) بسیار کم است. به دلیل این که چربی، از بافت خود بدن است و دوباره به خود بدن باز می گردد، احتمال این که بدن به تزریق آن واکنش نشان بدهد، بسیار کم است. البته در اکثر موارد که حدود 99 درصد هستند، احتمال واکنش بدن به این نوع تزریق وجود ندارد.
 • ماندگاری چربی تزریق شده بسیار بیشتر از سایر روش ها مانند تزریق ژل است.
 • در مناظق بسیاری از بدن می توان از تزریق چربی بهره برد. علاوه بر این که صورت یکی از آن نقاط است، می توان از چربی، برای زیبا تر کردن شکم، ران، باسن و … نیز بهره برد.
 • تزریق چربی، نیازی به یک مدت طولانی برای استراحت کردن ندارد. در این روش، پس از انجام تزریق می توانید به فعالیت های روزمره خود بازگردید.
 • این روش، بسیار گران نیست. به دلیل این که چربی از بدن شما خارج خواهد شد، فقط برای انجام تزریق چربی، به سرنگ مخصوص و پزشک و برخی لوازم جانبی نیاز است. بنابراین شما متحمل هزینه های بسیار هنگفت نخواهید شد.

مناسب ترین کاندیدها به منظور تزریق چربی

همان طور که ذکر شد، برای تزریق کردن چربی، نیازی نیست که شرایط و محیط خاصی آماده باشد. همچنین شما نیز ملزم به داشتن شرایط زیادی برای تزریق چربی نخواهید بود. اما باید از سلامت کامل جسمی برخوردار باشید. اگر بیماری خاصی دارید، حتما با پزشک خود در میان بگذارید. هم چنین یکی دیگر از مواردی که برای تزریق چربی بسیار مهم است، داشتن چربی کافی است. اگر شما بسیار لاغر اندام هستید و همچنین چربی بسیار کمی را در بدن خود دارا هستید، شما نمی توانید عمل تزریق کردن چربی را به خوبی انجام دهید. باید دانست که برای تزریق چربی به ران پا، شکم و … به چربی بیشتری نیاز دارید چون می خواهید این اندام های را بزرگ تر جلوه دهید. اما برای تزریق چربی به صورت به منظور بزرگتر جلوه دادن صورت و یا از بین بردن چین و چروک های صورت، به چربی کمتری نیاز دارید.

در کل می توان گفت که تمامی افرادی که می خواهند ظاهر جدیدی به ران پا و … خود بدهند و یا افرادی که می خواهند صورت فرورفته خود را بزرگتر کنند می توانند از روش تزریق چربی استفاده کنند و با راهنمایی ها و استفاده از یک پزشک متخصص در این زمینه، به بهترین نتیجه و خواسته خود از تزریق کردن چربی برسند.

تزریق چربی

تزریق چربی

عوارض و خطرات تزریق چربی

همان گونه که از متون بالا هم استنباط می شود، می توانید بفهمید که این روش، یک روش بسیار کم خطر است که عوارض خاصی در بر ندارد. اما به هر حال در هر روش درمانی، یک سری عوارضی وجود خواهند داشت، حتی اگر موقتی باشند.

در هنگام خارج کردن چربی از عضو مورد نظر شما، ممکن است احساس درد، سوزش و کمی فشار در آن ناحیه کنید که بسیار طبیعی است و با استفاده قرص های آرام بخش برطرف خواهد شد.

چند روز که از عمل می گذرد، احتمالا ناحیه ای که از آن چربی خارج شده است، دچار سوزش، ورم، کبودی و ترشح یک نوع مایع خونی رنگ شود که این ها نیز کاملا طبیعی هستند و جای هیچ نگرانی وجود ندارد. همچنین محلی که در آن تزریق انجام شده است هم دچار ورم و کبودی خواهد شد که خود به خود و به صورت طبیعی رفع می شود.

یکی دیگر از نکات این است که احتمال دیده شدن رنگ پریدگی و همچنین جای زخم در نزدیکی محل های برش داده شده برای خروج چربی وجود دارد که این هم کاملا طبیعی است.

بعضی از پزشکان جانب احتیاط را رعایت نمی کنند و در هنگام این نوع عمل، افراط می کنند. دراین هنگام ممکن است که شما بسیار اذیت شوید و یا به نتیجه دلخواه خود دست پیدا نکنید. برای جلوگیری از این موارد، حتما به یک پزشک معتبر و متخصص مراجعه کنید. قبل از مراجعه به پزشک، حتما درباره وی تحقیق کنید. همچنین میتوانید از اطرافیان پرس و جو کنید.

تزریق چربی

تزریق چربی

هزینه و قیمت تزریق چربی

 • قیمت تزریق چربی از ۱۲۰۰/۰۰۰ هزارتومان (تزریق چربی گونه و زاویه سازی صورت )

همان طور که بالاتر هم ذکر شد و از متن هم این طور بر می آید، قیمت و هزینه روش تزریق چربی بسیار بالا نیست و با بودجه ای نه چندان زیاد، می توانید به بهترین نتیجه ها برسید. این موضوع به  آن دلیل است که شما نیازی به خرید ماده ای که تزریق می شود ندارید بلکه چربی، از درون بدن خودتان برداشته خواهد شد. به طور کل مواد و لوازمی که در این عمل مورد استفاده اند، قیمت چندانی ندارند. بیشترین قیمتی که باید پرداخت کنید، دستمزد پزشک است که این مورد هم کاملا متفاوت است. همچنین دستمزد پزشکان برای تزریق کردن چربی آن قدر ها زیاد نیست.

ماندگاری چربی چه مدت میباشد؟

همان طور که میدانید افرادی که قصد لاغری دارند، دغدغه سوزاندن چربی ها را دارند. این نوع افراد با ورزش کردن و … سعی در از بین بردن و یا سوزاندن چربی ها هستند. بنابراین چربی ها، از جمله چربی شکم و… با ورزش کردن از بین می رود. بنابراین چربی های تزریق شده نیز از بین خواهند رفت. این که چربی ها چه موقع از بین بروند به شما و فعالیت شما بستگی دارد. همچنین چربی ها جذب بدن می شوند که این هم یک عامل اساسی برای ماندگاری چربی است. اما در کل، تزریق چربی، یک عمل ماندگار است که معمولا چند سال طول می کشد که چربی ها به طور کامل از بین بروند.

تزریق چربی

تزریق چربی

پرسش‌های متداول

انجام شدن عمل تزریق کردن چربی، چه مقدار به طول می انجامد؟

به طور معمول برای تزریق به صورت 1 ساعت طول خواهد کشید اما این زمان در نقاط دیگر متفاوت است. مثلا در سینه و یا باسن به 3 ساعت هم خواهد کشید.

آیا باید یک مقدار چربی مشخص برای این عمل داشته باشیم؟

مطمئنا باید یک مقدار چربی برای برداشته شدن و تزریق شدن داشته باشید. به همین دلیل اگر چربی بدنتان کم باشد، با مشکل مواجه خواهید شد. البته این مقدار چربی برای سینه، ران و … کمی بیشتر خواهد بود.

آیا  روش تزریق چربی، یک روش ایمن است؟

بله مطمئنا. بسیاری از افراد از این روش استفاده کرده اند و نتیجه بسیار خوبی گرفته اند.

آیا تزریق کردن چربی، درد بسیاری را به همراه دارد؟

این مقدار درد بستگی به نوع عمل شما دارد. به طور کلی تزریق در ناحیه صورت درد کمتری را نسبت به تزریق در ران و سینه دارد. به این دلیل که هنگام تزریق کردن چربی به صورت، مقدار چربی انتقال داده شده کمتر است.

آیا پس از انجام عمل می توانیم کارهای روزمره خود را ادامه دهیم؟

بله مطمئنا. اصلا یکی از مزایای خوب تزریق چربی این است که شما پس از آن می توانید به راحتی حرکت کنید و کارهای روزمره خود را نیز انجام دهد.

منبع: مرکز پوست ایران

میزان رضایت100%

تماس با کلینیک های ما:

برای مشاوره رایگان و یا رزرو نوبت تماس بگیرید.

۲۸۴۲۴۱۰۳ همه روزه از ۷ صبح تا ۱۰ شب

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

پرطرفدارترین ها

بوتاکس
بوتاکس | بوتاکس چیست ، هزینه تزریق بوتاکس و تاثیر آن در جوانسازی پوست
میکرونیدلینگ
میکرونیدلینگ چیست | مزایا ، عوارض و هزینه میکرونیدلینگ
جوانسازی پوست
جوانسازی پوست | روش های جوانسازی پوست صورت و بدن و هزینه ها
همه چیز درباره لیزر موهای زائد
لیزر موهای زائد ، هزینه از بین بردن موهای زائد و مزایا و عوارض آن
هایفوتراپی چیست؟
هایفوتراپی چیست؟ یکی از جدیدترین روش های جوانسازی پوست

5 پاسخ

 1. سید امیری

  سلام
  تزریق چربی برای چین و چروک ها بهتر هست یا prp ؟ لطفا راهنمایی کنید
  ممنون

  1. مشاور پوست

   سلام
   از تزریق چربی به عنوان یک حجم دهنده استفاده می شود که برای برجسته کردن گونه ها و از بین بردن کودی و پف زیر چشم کاربرد دارد. کاربرد PRP در درمان و از بین بردن خطوط ریز پوست می باشد.

 2. شكيبا

  سلام اگر یک سال قبل ژل به مقدار خیلی کم(تقریبا از بین رفته) برای لب تزریق شده باشه بعد از گذشت یک سال میتوان چربی به لب تزریق کرد؟ عوارضی ندارد؟

 3. ناشناس

  سلام خسته نباشید من سوال داشتم نمیدونم جای درستی مینویسم یا نه شنیدم تزریق گونه بعداز مدتها میریزه این صحت داره ممنونم اگه پاسخ بدید سپاس

 4. ناشناس

  سلام چندهفته ای میشه تزریق چربی صورت انجام دادم صورتم خیلی چاق شده خوشم نمیاد چیکارکنم یکم لاغرتربشه؟

پاسخ دهید