شنبه تا پنج شنبه: ۰۸:۰۰ الی ۲۱:۰۰
contact@iranskincenter.com
کاشت مو
25
نوامبر

کاشت مو و انواع روش‌های کاشت مو و هزینه ها

امتیازدهی: 4.5/5. (2 رای)
منتظر بمانید ...

روش  fut

در این روش کاشت مو مقداری از موی پشت سر که قرار است به‌عنوان موی اهداکننده در نظر گرفته شود توسط پزشک جداشده و تحت بزرگنمایی میکروسکوپ، گرافت هایی ایجاد می‌شود که این گروه‌بندی‌های طبیعی را بدون تغییر نگه می‌دارند. سپس گرافت ها دربرش های ریز ناحیه ریزش مو در توزیعی که شبیه رشد موی طبیعی فرد است، قرار داده می‌شوند. از این به بعد کاشت در 4 مرحله انجام می‌شود.

برداشت مو از ناحیه اهداکننده

اولین مرحله این روش برداشت نوار اهداکننده از محل دریافت‌کننده به شکلی است که کمترین آسیب به موهای اهداکننده وارد شود و کمترین جای زخم در ناحیه اهداکننده پس از بخیه زدن بافت ایجاد شود. این روش به محدود شدن ایجاد جای زخم در ناحیه اهداکننده کمک می‌کند، زیرا به مو این امکان را می‌دهد تا از جای زخم رشد کند و نمایان بودن را به حداقل برساند.

آماده‌سازی گرافت: برای تبدیل بافت اهداکننده در زیر میکروسکوپ به بخش‌های ریزی که تنها یک تا دو مو پهنادارند به مهارت و کارایی زیادی نیاز است. در هنگامی‌که این کار به‌درستی صورت بگیرد، هیچ آسیب یا برش عرضی‌ای اتفاق نمی‌افتد. سپس ین بخش‌های کوچک به گرافت های واحد فولیکولی 1 تا 4 تار مویی برش داده می‌شوند. این برش باعث می‌شود که کمترین گرافت احتمالی ایجاد شود که این امکان را برای ما فراهم می‌کند تا از کوچک‌ترین برش احتمالی استفاده کنیم. این کار به‌ نوبه خود به معنای آسیب کمتر و بقای بهتر گرافت است.

ایجاد نواحی دریافت‌کننده

جراح معمولاً در طول مدتی که گرافت ها را آماده می‌کند نواحی که قرار است نقش دریافت‌کننده را داشته باشند را ایجاد می‌کند. این مسئله به این معناست که جراح باید بتواند هزاران برش کوچک را به شکلی ایجاد کند که بقای بیشینه گرافت ها و کمترین آسیب به موهای از پیش موجود را تضمین کند.

روش‌های کاشت مو

قرار دادن

مهم‌ترین مرحله در این روش قرار دادن گرافت های آماده‌شده در نواحی دریافت‌کننده است. این مرحله ارتباط مستقیمی بامهارت فنی، تجربه، تبحر، آرام‌ترین تماس و تمرکز برجهت نیاز دارد تا تضمین کند که هر گرافت با کمترین آسیب قرار داده می‌شود و رشد موی مطلوبی به دست می‌آید. در این قسمت بیشترین تأثیر را در موفقیت کاشت تبحر پزشک دارد.

 روش fit-fue

در این روش، واحدهای فولیکولی (گرافت) مجزا با استفاده از یک پانچ بسیار ریز یکی‌یکی برداشت می‌شوند. اندازه این پانچ بین 0.7 تا 1 میلی‌متر است. البته بیمار برای تسهیل کار پزشک باید موی قسمت اهداکننده را کوتاه کند. گرافت ها از نواحی مقاوم در برابر طاسی در کناره‌ها و پشت سر با استفاده از یک فرآیند چندمرحله‌ای گرفته می‌شوند.

– در ابتدا یک پانچ کوچک و تیز پوست دور یک واحد فولیکولی خط می‌اندازد.

– یک پانچ کوچک و کند که عموماً بین 0.7 تا 1 میلی‌متر اندازه دارد، برای فرورفتن در بافت نرم دور واحد فولیکولی مورداستفاده قرار می‌گیرد. ازآنجایی‌که جهت و زاویه واحد فولیکولی زیرپوست را نمی‌توان مشاهده کرد و اغلب با جهت مو در سطح تفاوت دارد، استفاده از پانچ تیز در زیر سطح پوست ممکن است باعث جدا شدن یا برش عرضی واحد فولیکوبی شود. درحالی‌که پانچ کند دور واحد فولیکولی را پوشش می‌دهد و در حین حال آن را از بافت‌های نرم مجاور جدا می‌کند. این فرآیند عموماً «برش کند» نامیده می‌شود.

وقتی واحد فولیکولی از بافت‌های مجاور جدا شود، می‌توان آن را اغلب با انبرکی که موی بالای سطح پوست را می‌گیرد، استخراج کرد. هر گرافت واحد فولیکولی باید با دقت در نواحی دریافت‌کننده (نواحی موردنظر برای کاشت موی طبیعی) کوچکی که پزشک در نواحی طاس یا کم‌پشت پوست سر ایجاد کرده، قرار داده شوند. بسته به ترجیح پزشک، واحدهای فولیکولی به دو صورت در ناحیه دریافت‌کننده قرار داده می‌شوند یا فوراً پس از برداشت هر گرافت در نواحی دریافت‌کننده از پیش ایجادشده قرار می‌گیرد یا پس از اتمام فرآیند استخراج واحدهای فولیکولی این کار صورت می‌گیرد. گرافت های برداشت‌شده که فوراً کاشت نشوند، به‌دقت در یک محلول حاوی سالین نگهداری می‌شوند. از محلول‌های نگهداری بافت دیگر می‌توان به بافر، مواد مغذی و آنتی‌اکسیدان‌ها یا پلاسمای غنی از پلاکت حاوی فاکتورهای رشد و ویژگی‌های بهبود زخم اشاره کرد. محلول‌های نگه‌دارنده مانع از خشک و کم آب شدن واحدهای فولیکولیی می‌شود که فوراً در نواحی دریافت‌کننده پوست سر کاشت نمی‌شوند.

مزایای استفاده از روش fit به‌جای روش fut

معمولاً روش fit نسبت به دیگر روش‌ها مناسب‌تر بوده و جراحان بیشتری تمایل به استفاده از این روش دارند. این روش کم تهاجمی‌تر بوده و برخلاف روش کاشت موی FUT که در آن رشته از پوست سر حاوی واحدهای فولیکولی برداشت جدا می‌شود، برش ایجاد می‌شود و زخم با بخیه بسته می‌شود، گرافت های و بافت مجاور درروش FIT به‌صورت مجزا با استفاده از پانچ‌هایی برداشت می‌شود. به همین دلیل، بسیاری از افراد، این روش را به نسبت روش FUT کم تهاجمی‌تر می‌دانند.

کاهش ایجاد جای زخم و امکان کوتاه کردن مو درروش fit

از دیگر معیارهای مثبت این روش عدم ایجاد جای زخم بدشکل است. در این روش کاشت مو همچنین مانند روش FUT جای زخم خطی ایجاد نمی‌کند. اگرچه بسیاری از جراحان بااستعداد می‌توانند جای زخم‌های خطی غیرقابل تشخیصی را با روش‌های برش‌زنی ایجاد کنند، درروش FUT همیشه یک جای زخم خطی باریک در بالا و پشت سر ایجاد می‌کند. علاوه بر این، فیزیولوژی یا فعالیت‌های پس از عمل بعضی از بیماران باعث کشیدگی بیش‌ازحد و درمان نامناسب ناحیه زخم درروش کاشت موی FUT می‌شود. این مسئله اغلب منجر به ایجاد جای زخم بیشتر و برجسته‌تر در ناحیه اهداکننده می‌شود.

بهبودی سریع بعد از عمل

روش FUE باوجود زیر جلدی بودن، یک روش جراحی بدون ایجاد جای زخم نیست و مجموعه‌ای از جای زخم‌های کوچک و مدور را در ناحیه اهداکننده ایجاد می‌کند. درصورتی‌که کاشت مو به‌درستی انجام شود، این نقاط بسیار ریز اغلب غیرقابل تشخیص هستند، البته به شرطی که بیمار موهای خود را طوری کوتاه کند که جای زخم‌ها ظاهر نشوند.

بسیاری از جراحان کاشت مو بر این عقیده هستند که ماهیت غیرتهاجمی‌تر روش FUE منجر به زمان درمان و بهبودی سریع‌تر نسبت به روش کاشت موی FUT می‌شود. به دلیل اینکه زخمی بسته نمی‌شود و از بخیه استفاده می‌شود و در طول دوره درمان در ناحیه اهداکننده کشیدگی به وجود نمی‌آید، عموماً درروش کاشت موی FUE بیمار درد و ناراحتی کمتری را در ناحیه اهداکننده احساس می‌کند. بیمارانی که روش FUE را انجام می‌دهند عموماً سریع‌تر می‌توانند زندگی روزمره و فعالیت‌های خود را از سر بگیرند.

روش‌های کاشت مو

نواحی برداشت واحدهای فولیکولی بیشتر و امکان استخراج موی بدن

در روش کاشت موی FUE امکان برداشت واحدهای فولیکولی از نواحی مختلفی از پوست سر و بدن وجود دارد. این نواحی شامل پوست سر، پشت گردن، سینه، ریش، بازو، پا و هر ناحیه دیگری از بدن است که موهای کافی برای استخراج داشته باشد. برداشت مو از قسمت‌های دیگر بدن به‌جز پوست سر از طریق روش FUE و سپس کاشت آن‌ها در پوست سر را روش کاشت موی بدن یا BHT می‌گویند. باوجوداینکه گرافت های موی بدن سیکل متفاوتی نسبت به موهای پوست سردارند و خصوصیات ناحیه اهداکننده را حفظ می‌کنند، روش کاشت موی بدن گاهی اوقات در روش‌های ترمیمی مؤثر است و تعداد واحدهای فولیکولی موجود برای کاشت مو را به‌شدت افزایش می‌دهد. درنتیجه، درروش FUE پزشکان می­توانند برای برداشت مو ناحیه اهداکننده بیشتری را داشته باشند.

 

سؤالات رایج درباره کاشت مو

آیا کاشت مو برای زنان نیز صورت می‌گیرد؟

بله. ازآنجایی‌که اخیراً ریزش موی زنانه نیز بسیار شایع گردیده کاشت مو نیز برای رفع مشکل آنان به کار گرفته می‌شود البته باید توجه داشته باشیم الگوی ریزش موی زنان نسبت به مردان متفاوت است و اغلب پشت خط مو کم‌پشت می‌شود، روش درمانی مردان وزنان مشابه است.

آیا کاشت مو دردناک است؟

کاشت مو عموماً روش دردناکی نیست به‌خصوص روش کاشت موی FUE. البته جراح برای از بین بردن هرگونه ناراحتی بیمار از مواد بی‌حسی استفاده خواهد کرد ازاین‌رو بیمار در طول کاشت مو به‌جز احساس سایش مختصر دردی را احساس نمی‌کند. پس از کاشت مو کمی قرمزی ایجاد می‌شود که در عرض چند روز از بین می‌رود.

مدت‌زمان عمل کاشت مو

طول درمان به میزان طاسی و انتظارات بیمار بستگی دارد. البته عموماً این عمل نباید بیشتر از یک روز آن‌ هم بین 3 تا 8 ساعت به طول بینجامد با این‌ حال، در بعضی از موارد، وقتی‌ که تعداد تار موی کاشته شده بیشتر می شود، بیمار تمایل دارد عمل کاشت مو در دو روز صورت بگیرد.

عوارض جانبی

عمل کاشت مو معمولاً جزو عمل‌های بسیار کم‌خطر دسته‌بندی می‌شود. برش‌های ایجادشده بسیار کوچک بوده و خطری را جهت ابتلا به عفونت به وجود نمی‌آورند. البته ورم و قرمزی مختصر ممکن است تا چندین ساعت و یا چندین روز در فرد مشاهده شود که بین دو روز تا نهایتاً یک هفته همه این موارد از بین خواهند رفت.

 آیا پس از کاشت مو جای زخم ایجاد می‌شود؟

معمولاً برش‌های ایجادشده در ناحیه سر به‌شدت کوچک بوده و جای آن به‌سرعت از بین می‌رود البته این مورد بستگی به مهارت پزشک دارد. جای زخم در ناحیه اهداکننده با موی موجود شما پوشانده می‌شود. در اغلب موارد، فن‌آوری‌های جدید بکار گرفته‌شده باعث می‌شود که خط موی بازیابی شده در عمل قابل‌تشخیص نباشد.

تعداد جلسات موردنیاز

تعداد جلسات موردنیاز برای به دست آوردن نتایج مطلوب برای هر فرد و بسته به میزان ریزش موی فرد متغیر است؛ اما برحسب تجربه، اغلب بیماران حداکثر به دو جلسه نیاز خواهند داشت.

نتایج از چه زمانی قابل‌مشاهده هستند؟

مطمئناً برای مشاهده نتایج کامل نیاز به زمان‌دارید ولی بیمار پس از کاشت می‌تواند به‌سرعت طرح کلی خط موی خود را مشاهده کنید و مو فوراً پس از درمان به‌صورت نرمال شروع به رشد می‌کند. ریزش موی کاشته شده در چند هفته پس از درمان نرمال است، اما پس‌ از ریزش اولیه، مو دوباره قوی و سالم رشد می‌کند و برای همیشه باقی می‌ماند. نتایج را در حدود چهارتا شش هفته پس از درمان می‌توانید مشاهده کنید و نتایج کامل را در حدود شش ماه پس از درمان می‌توان مشاهده کرد. نتایج روش‌های کاشت مو دائمی هستند.

میزان رضایت100%

تماس با کلینیک های ما:

برای مشاوره رایگان و یا رزرو نوبت تماس بگیرید.

۲۸۴۲۴۱۰۳ همه روزه از ۷ صبح تا ۱۰ شب

برچسب ها: , , , ,

1 پاسخ

  1. Maryam6755

    سلام و خسته نباشید /کاشت مو برای افراد زیر سن ۳۰ سال هم توصیه میشود؟ یا روش های مطمین دیگری هم وجود دارد که جواب بده/سپاس

پاسخ دهید