برجسته سازی گونه با تزریق ژل و تزریق چربی
04
دسامبر

برجسته سازی گونه با تزریق ژل و تزریق چربی

عمل برجسته سازی گونه به عنوان یک روش زیبایی برای تغییر شکل صورت مورد استفاده قرار می گیرد. این روش شامل تزریق چربی یا فیلر به منطقه گونه صورت می شود تا آن را برجسته کند و ظاهر صورت را بهبود بخشد.

صورت انسان، مهم‌ترین بخش در زیبایی انسان است که می‌تواند حالات درونی او را به همگان نشان دهد. گونه به‌عنوان بخش مهمی در میانه صورت که می‌تواند در اولین نگاه دیده شود، باگذشت سن، افتاده‌تر می‌شود. گونه‌های حجیم نشان‌دهنده سلامت فرد و جوانی و طراوت پوست اوست.با افزایش فنّاوری، این امکان فراهم‌شده است که مشکلات موجود در صورت و مشکلاتی که به‌مرورزمان به وجود میایند، قابل‌تغییر و بازسازی باشند. گونه گذاری نیز یکی از این راهکارها برای برگرداندن طراوت جوانی به شخص است.

سه روش رایج برجسته سازی گونه عبارتند از:

  • روش تزریق ژل
  • روش تزریق چربی
  • روش استخوان گذاری

گونه گذاری به روش تزریق چربی

تزریق چربی برای برجسته سازی گونه، به‌صورت سرپایی و بدون نیاز به بیهوشی انجام می‌گیرد. در این عمل از نسج نرم و مایعی برای ایجاد گونه در صورت فرد استفاده می‌شود. نرم بودن نسج، در صورت دقیق نبودن متخصص، می‌تواند مشکل نبود تقارن در گونه‌ها را ایجاد کند. همچنین این چربی تزریق‌شده، به‌مرورزمان، جذب بدن می‌شود که به همین دلیل نیز این روش را نمی‌توان یکی روش دایمی دانست.

ماندگاری برجسته سازی گونه با تزریق چربی چقدر است؟

ماندگاری عمل برجسته کردن گونه با تزریق چربی بستگی به عوامل مختلفی دارد، از جمله مقدار چربی تزریق شده، روش تزریق، سلامت کلی بدن بیمار و عوامل دیگر.

در برخی موارد، بخشی از چربی تزریق شده ممکن است جذب نشود و نیاز به تزریق دوباره باشد. اما در صورتی که تزریق چربی به درستی و با تکنیک صحیح انجام شود، ماندگاری آن معمولاً بیشتر از یک سال است و در برخی موارد می‌تواند تا چندین سال هم باشد.

روش لیفت گونه

جراحی لیفت گونه (Facelift) یا به عبارت دیگر جراحی برجسته سازی گونه، یک نوع جراحی زیبایی صورت است که با هدف کاهش علائم پیری صورت مانند چین و چروک‌ها، افتادگی پوست و بافت‌های تحتانی صورت انجام می‌شود. در این جراحی، پوست صورت از محل‌های خاصی برش داده شده و پس از اینکه بافت‌های زیرین آن کشیده شده و چین و چروک‌ها تنظیم شدند ئوست با نخ های غیر قابل جذب ، نسوج نرم و چربی گونه به محل قبلی خود برگردانده و ثابت می شود. این جراحی معمولا تحت بیهوشی کامل یا موضعی انجام می‌شود و نیاز به زمانی برای استراحت دارد.

برجسته سازی گونه به روش تزریق ژل

برجسته سازی گونه به روش تزریق ژل یک روش های تهاجمی است.این روش بدون خونریزی است و درد کمی دارد. دوره ی نقاهت کوتاه تری به نسبت بقیه روش ها دارد و نسبت به روش  های جراحی سریع تر بهبود پیدا می کند. تزریق ژل با فیلر برای گونه یک روش موقتی است.و برجستگی گونه ها طی چند ماه کمتر خواهد شد و باید مجدد ترمیم شود.یکی ازمهم ترین مزیت های گونه گذاری به روش تزریق ژل موقتی بودن آن است به این دلیل که اگر گونه های برجسته خود را دوست نداشتید ظاهر گونه ها مجددا به شکل اولیه خود باز خواهند گشت.

مراحل انجام پروتز گونه به روش تزریق ژل

ارزیابی صورت و علامت‌گذاری:

با ارزیابی شکل صورت و رنگ‌دانه‌های پوست و نواحی از صورت که قرار است در حین عمل بالا آورده شود، توسط پزشک مجرب، نقاط مهم علامت‌گذاری شده و از این محل‌ها عکس گرفته می‌شود.

تمیز کردن محل تزریق و بی‌حسی:

محل‌های مشخص‌شده با مواد آنتی باکتریال ضدعفونی شده و برای کاهش درد در زمان عمل، از ماد بی‌حسی یا تزریق موضعی بی‌حسی استفاده می‌شود.

تزریق:

تزریق در هر نقطه، معمولاً چند ثانیه طول می‌کشد. پس از تزریق و ماساژ نقطه موردنظر و ارزیابی آن، در صورت لزوم مواد بیشتری به آن محل تزریق می‌شود. کل این فرآیند حدود 15 تا 60 دقیقه طول می‌کشد.

پاک‌سازی و بهبود:

در عمل برجسته سازی گونه پس از اعلام رضایت پزشک از تزریق انجام‌شده، علامت‌های گذاشته‌شده پاک می‌شوند. برای کاهش درد و تورم نیز، از کمپرس سرد استفاده می‌شود. ممکن است به مدت یک تا دو روز ناحیه موردنظر کمی حساس باشد، اما نیاز به مسکن برای کاهش درد نیست.

 عوارض گونه گذاری

عمل برجسته سازی گونه با روش تزریق ژل، غالباً بدون درد یا با دردی بسیار اندک همراه است. کبودی، تورم، التهاب و قرمزی، درد و خونریزی ناچیز در محل تزریق، از عوارض جانبی رایج این عمل محسوب می‌شود که تقریباً تا حدود 24 تا 48 ساعت پس‌ازآن از بین می‌رود. همچنین در موارد بسیار اندکی، واکنش‌های آلرژیک به ژل‌های تزریقی دیده می‌شود.