همه چیز درباره لیزر موهای زائد
20
اکتبر

لیزر موهای زائد

یکی از مواردی که به طور طبیعی در بدن تمام انسان ها وجود دارد و در بیشتر موارد باعث کاهش زیبایی ما می شود، موهایی است که نا خواسته در نقاطی از بدن رشد می کنند که در اصطلاح موهای زائد خوانده می شوند. برای از بین بردن موهای زائد، یکی از راه ها، لیزر موهای زائد است. اگر می خواهید از روش لیزر موهای زائد استفاده کنید، باید درباره آن اطلاعات داشته باشید. بنابراین در این مطلب با ما همراه باشید تا درباره لیزر موهای زائد مطالبی ارائه کنیم.

نکاتی درباره لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد چیست

قبل از هرگونه اطلاعاتی باید دانست که لیزر چیست و چگونه کار می کند؟ لیزر یک نوع نور یک رنگ است که تنها یک طول موج دارد.

اما نحوه کار لیزر و نحوه لیزر موهای زائد چگونه است؟ حتما می دانید  که موها دارای نوعی رنگدانه به نام ملانین هستند. همچنین پوست نیز ملانین دارد و دلیل سفید یا سیاه پوست بودن افراد هم، کم یا زیاد بودن ملانین در پوست آنان است. چون ملانین رگدانه است، هر چه قدر در پوست بیشتر باشد، آن پوست تیره تر و هر چه کمتر باشد، پوست روشن تر است.

لیزر هم به وسیله ملانین موجود در موها جذب می شود، و سپس باعث تخریب سلول های سازنده مو می شود. بنابراین هر چقدر که مو، ضخیم تر و مشکی تر باشد، یعنی ملانین بیشتری داشته باشد، می تواند لیزر بیشتری را جذب کند و به راحتی از بین می رود. همچنین تیرگی به وجود آمده در پوست بعد از انجام لیزر موهای زائد نیز به دلیل ملانین می باشد. که هر چقدر ملانین پوست کمتر باشد، یعنی فرد سفید تر باشد، انرژی کمتری در پوست جذب شده و  احتمال تیرگی و سوختگی کمتر می باشد.

هزینه و قیمت لیزر موهای زائد

مطمئنا می دانید که انجام لیزر، کار هر کسی نیست و به تخصص و تجربه برای انجام عمل لیزر موهای زائد نیاز است. همچنین برای این کار، به امکانات و دستگاه های مخصوص نیز نیاز است که قیمت ارزان و کمی ندارند. بنابراین لیزر موهای زائد قیمت چندان پایینی نخواهند داشت اما مطمئنا به دلیل اثرات راضی کننده آن، قیمت خوبی دارد.

تقریبا همه جا این نکته به شما گوشزد خواهد شد که محاسبه قیمت، با توجه به چاقی و لاغری شما متفاوت است اما این تفاوت آنچنان نیست که قیمت را چند برابر کند.

قیمت انجام لیزر موهای زائد، در نقاط مختلف بدن و کلینیک های مختلف متنوع و متفاوت است ولی در ادامه، یک قیمت میانگین برای شما ارائه می شود. توجه کنید که این قیمت ها ثابت نیستند و برای هر کلینیکی و برای شرایط مختلف، متفاوت خواهد بود.

آمادگی قبل از عمل لیزر

یکی از مهم ترین مواقع برای عمل لیزر، قبل از آن است که باید نکات زیر رعایت شوند وگرنه احتمال نگرفتن نتیجه مطلوب زیاد است.

5 تا 6 هفته قبل از عمل لیزر: به هیچ وجه نباید موها را کند و همچنین از استفاده از موم و الکترولیز هم خودداری کرد. اما تراشیدن و اصلاح کردن مو و یا استفاده از کرم های موبر مجاز است. همچنین به دلیل افزایش ملانین و بیشتر شدن احتمال سوختگی پوست، نباید آفتاب گرفت و به جای آن باید از کرم های ضد آفتاب استفاده نمود. همچنین افرادی که پوستی تیره دارند، برای به حداقل رساندن احتمال سوختگی، باید از کرم ها و مواد روشن کننده پوست استفاده کنند.

همچنین روز قبل از انجام عمل لیزر، بیمار باید موهای منطقه مورد نظر از بدن را بتراشد؛ طوری که فقط یک میلیمتر از موها دیده شوند. همچنین اگر سابقه تبخال دارید باید از آسایکلوویر استفاده کنید.

در روز انجام عمل لیزر هم از کرم ها و مواد بی حس کننده استفاده خواهد شد.

بهترین راه لیزر موهای زائد

انواع روشهای لیزر موهای زائد

لیزر الکساندریت (Apogee)

یکی از بهترین و پیشرفته ترین لیزرهای موجود در دنیا است که عملکردی عالی و فوق العاده دارد. شرکت آمریکایی Cynosure سازنده این لیزر بسیار عالی است. از قابلیت هایی که باید درباره این نوع لیزر به آن اشاره کرد، این است که با کمک این نوع لیزر می توان طول موج لیزر (pulse Duration) را تنظیم کرد. همچنین هنگام کار با این دستگاه، مقدار انرژی که لازم است تا برای لیزر موهای زائد استفاده شود نیز تنظیم شدنی است و این، یکی از قابلیت های ف وق العاده و منحصر به فرد لیزر الکساندریت است.

یکی دیگر از ویژگی های این نوع لیزر، این است که اثر بلند و طولانی مدت دارد و اثری که باقی می گذارد، برعکس بعضی نمونه های دیگر، تا مدت ها باقی خواهد ماند.

یکی دیگر از قابلیت ها و مزایای لیزر الکساندیت (Apogee) این است که این نوع لیزر می تواند موهای ضخیم و مشکی را از بین ببرد. موهای ایرانیان نیز این ویژگی را دارند و به این دلیل است که لیزر الکساندیت، با نژاد ایرانی و مردمان ایرانی سازگاری دارد.

روش IPL

همچنین روش دیگری با نام IPL هم برای لیزر درمانی وجود دارد. باید بدانید که IPL در واقع لیزر نیست بلکه نور با پهنای بسیار بزرگ است که بر روی ساقه مو تاثیر می گذارد. همچنین IPL عوارض بیشتری نیز دارد.

روش دایود

یکی دیگر از روش های لیزر درمانی، روش دایود است. در این روش، یک نوع لیزر به سوی رنگدانه های فولیکول مو تابیده می شود و به همین دلیل، می تواند مو ها را به راحتی و سادگی از بین ببرد. همچنین چون انرژی (اشعه) خارج شده از دستگاه یکنواخت است، عوارضی ندارد و پس از لیزر درمانی، شما شاهد التهاب و … نخواهید بود.

در کدام نواحی از بدن میتوان از لیزر درمانی استفاده کرد؟

اگر بخواهیم به طور کلی به این سوال جواب بدهیم باید بگوییم که در هر نقطه ای از بدن که موهای زائد داشته باشد، می توان از انجام عمل لیزر موها استفاده کرد اما به طور دقیق:

کشاله ران، برای از بین بردن موهای زیر بغل، لب بالا، چانه، بازوها، شانه، کمر و همچنین ریش. در نقاط ذکر شده می توان از لیزر درمانی استفاده کرد.

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد

بعد از انجام عمل لیزر، به شما ژلی ارائه خواهد شد. این ژل رسانا است و همچنین قابلیت تسکین دادن درد را دارد. باید از این ژل استفاده کنید.

تا 3 روز با حدالمکان بیشتر از 3 روز، به هیچ وجه حمام آفتاب نگیرید حتی اگر شما از حمام آفتاب مصنوعی استفاده کنید.

قبل از این که به پیاده روی بروید، حتما از کرم ضد آفتاب (حداقل 30) استفاده کنید.

حداقل تا 3 روز بعد از لیزر موهای زائد به هیچ جه به استخر و یا سونا نروید.

همان طور که ذکر شد، بعد از انجام لیزر درمانی، حداقل تا یک هفته در معرض آفتاب نباشید و اگر مجبور به بودن در مقابل آفتاب هستید، خود را بپوشانید و یا از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

همچنین احتمالا بعد از لیزر کردن، دچار ورم خواهید شد که طبیعی است و می توانید از کیسه یخ  بر روی آن استفاده کنید.

لیزر موهای زائد

تعداد جلسات لازم برای عمل لیزر موهای زائد

در واقع نمی توان یک جواب قطعی و کاملا درست که برای هر شخصی صدق کند در نظر گرفت چون تعداد جلسات به خود شما و اختلالات هورمونی  و … بستگی دارد اما به طور کل تعداد جلسات 3 تا 7 جلسه می تواند یک عدد خوب ومعقول باشد.

البته این عدد در نواحی مختلف بدن که قصد لیزر درمانی دارید متفاوت خواهد بود. به طور مثال لیزر درمانی ناحیه صورت، بیشتر از زیر بغل به طول خواهد انجامید.

عمل لیزر موهای زائد چقدر طول می کشد؟

انجام یک جلسه لیزر درمانی،مدت زمان بسیار زیادی را نیاز ندارد و مانند برخی روش های دیگر، وقت بسیار زیادی را از شما نخواهد گرفت. البته مطمئنا انجام عمل لیزر، در مکان ها و نواحی مختلف بدن زمان متفاوتی را می طلبد. برخی نقاط به زمان بسیار کمی نیاز دارند و برخی زمان بیشتری می خواهند اما باید گفت که به طور کلی، انجام عمل لیزر از 30 دقیقه تا 1 و نیم ساعت طول خواهد کشید. نگران طول عمل نباشید. چون مطمئنا بسته به ناحیه مورد نظر، زمان بیشتر و یا کمتر است، این عدد متفاوت تر هم خواهد بود اما زمان عمل آنقدری نیست که به اصطلاح عامیانه “شما را علاف کند” !

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد

نتایج عمل لیزر موهای زائد

احتمالا می دانید که برخی از روش های زیبایی و یا جوانسازی پوست، به طور حتم اثری از خود به جا نخواهند گذاشت و حتی ممکن است که پس از انجام، هیچ نتیجه ای را بر جای نگذارند و حتی در بعضی مواقع از زیبایی می کاهند!

روش لیزر موهای زائد، مانند این گونه روش ها نیست و به طور حتم اثری را از خود بر جای خواهد گذاشت و موهای زائد مورد نظر شما را از بین خواهد برد. همچنین از روش لیزر درمانی، برای کم کردن سیاهی زیر بغل هم استفاده می شود که در این مورد هم حتما اثر خواهد داشت. البته اگر انجام لیزر، به وسیله یک پزشک متخصص و با تجربه انجام شود، نتایج بهتر و سریع تر خواهند بود و عوارض نیز به حداقل می رسند.

همچنین قابل ذکر است که معمولا اولین اثرات لیزر، حدودا 2 هفته پس از عمل لیزر مشخص خواهند شد.

مزایای لیزر درمانی در مقایسه با دیگر روشهای رفع موهای زائد

یکی از بهترین مزیت و مزایای لیزر درمانی و از بین بردن موهای زائد با لیزر که خیلی از افراد به دنبال آن هستند، این است که لیزر، با از بین بردن موهای زائد، اعتماد به نفس بیشتری به شما خواهد داد. ممکن است که به خاطر روئیدن موهای زائد در صورت و یا دست و پای خود نگران و خجالت زده باشید اما با از بین بردن آن ها به وسیله لیزر، دیگر این حس که باعث منزوی شدن است را نخواهید داشت.

همچنین لیزر، از بقیه روش ها سریع تر است و درد کمتری دارد.

لیزر عوارض بسیار کمتری در مقایسه با دیگر روش ها دارد.

شاید فکر کنید که این روش، یک روش گران است اما اگر به عمق آن فکر کنید، خواهید فهمید که این روش باعث صرفه جویی در هزینه های شما نیز خواهد شد. به طور مثال برای اپیلاسیون، باید جلسات متعددی را طی کنید که هزینه زیادی متحمل خواهید شد اما با لیزر، شما نیازی به پرداخت هزینه های زیاد ندارید.

روش لیزر درمانی، محدودیتی از نظر وسعت انجام ندارد و به همین دلیل می توانید حجم و منطقه وسیعی از موها را از بین ببرید.

با لیزر درمانی، عفونت و … را نخواهید داشت.

همچنین با این روش در وقت خود نیز صرفه جویی می کنید.

بعد از عمل لیزر برعکس بسیاری از روش های دیگر، می توانید به کار های خود بپردازید و همچنین به آسانی حرکت کنید.

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد

ریکاوری و بهبودی بعد از عمل لیزر موهای زاید

پس از عمل لیزر، حدودا 2 هفته طول می کشد تا نتایج نمایان شوند و بهبودی حاصل شود. بهبودی حاصل از لیزر موهای زائد، همیشگی بوده و مانند بعضی از روش های دیگر برای از بین بردن موهای زائد، نیازی نیست که به طور منظم به درمان بپردازید.

همچنین در بعضی از مواقع و در بعضی از بیماران، پس از انجام عمل لیزر اتفاقی نمی افتد و رشد موهای زائد برای مدت حدودا 2 هفته ادامه دارد و مانند سابق قطع نمی شود. اما پس از حدود 2 هفته، رشد موها به طور کامل و برای همیشه متوفق می شود و دیگر نیازی به انجام عمل لیزر درمانی نیست. در کل نباید نگران بود چون این روش، یک روش خوب و کامل برای از بین بردن و قطع رشد موهای زائد است و بهبودی حاصل خواهد شد. ممکن است بهبودی به بیش از 2 هفته بکشد اما سرانجام بهبودی کامل مشاهده می شود.

همچنین همان طور که در بالا تر هم ذکر شد، روش لیزر موهای زائد، نیازی به مدت زمان خاصی برای ریکاوری ندارد و همچنین عوارض خاصی را  شاهد نخواهید بود. فقط لازم است که در یک مدت زمان بسیار کوتاه که حدود 3 روز است از اعمالی مانند پیاده روی در معرض آفتاب خودداری کرد.

عوارض لیزر موهای زائد

عوارض لیزر موهای زائد

به طور کلی، روش لیزر کردن موهای زائد، عوارض زیادی را به همراه ندارد و این یکی از نکات خوب و مزایای این روش به شمار می آید. فقط باید بدانید که پس از انجام عمل لیزر، احتمال تورم و التهاب پوست وجود دارد که آن هم با کرم هایی که داده می شود از بین می رود. همچنین می توانید برای درمان التهاب، تورم و قرمزی پوست، از یک کیسه یخ در مکان مورد نظر استفاده کنید.

سوالات متداول لیزر موهای بدن

در این بخش به پرسش های رایج لیزر مو پاسخ داده شده است. با مطالعه آنها می توانید اطلاعات بیشتری در این مورد کسب کنید.

فاصله جلساتی که برای لیزر درمانی استفاده می شوند چه قدر است؟

به طور حتم این مورد بستگی به شرایط درمان دارد. بالاتر هم ذکر شد که اگر شما یک فرد سفید پوست با موهای مشکی باشید، شما بهترین مورد برای درمان به وسیله لیزر خواهید بود. (گر چه اگر فردی این شرایط را دارا نباشد، به طور مثال موهای زرد داشته باشد هم می تواند به بهترین نتایج برسد. پوست روشن و سفید و همچنین موهای سیاه، تنها مواردی هستند که کار را سرعت می بخشند.) اما اگر بخواهیم یک برهه زمانی به طور کل بگوییم، می توانیم بگوییم که فاصله جلسات برای لیزر درمانی و لیزر موهای زائد از هم حدودا یک تا دو ماه خواهد بود.

روش لیزر موهای زائد بدن

آیا روش لیزر درمانی، درد زیادی دارد؟

به نسبت دیگر روش های از بین بردن موهای زائد، این روش درد زیادی را به همراه نخواهد داشت فقط کمی درد جزئی وجود دارد که آن هم با استفاده از مواد و کرم های مخصوص از بین خواهد رفت.

برای کاهش درد در روش لیزر موهای زائد از چه موادی استفاده می شود؟

چندین راه برای این کار وجود دارد: استفاده از ترکیبات و مواد ضد درد برای لیزر درمانی و همچنین مواد بی حس کننده. همچنین علاوه بر این راه ها که توسط اغلب مردم شناخته شده است، از روش های سرد کردن پوست شامل: ژل سرد، استفاده از هوای سرد، شیشه های سرد و همچنین ژل های سرد کننده و اسپری سرد کننده هم استفاده می شود. در بین این روش ها، استفاده از انواعی از ژل سرد کننده کمترین تاثیر را داراست و همچنین استفاده از اسپری سرد کننده بیشترین تاثیر را دارد.

ایا انجام لیزر تاثیر منفی روی باروری و غدد لنفاوی تاثیر دارد؟

خیر. لیزری که در ناحیه بیکینی یا زیر بغل انجام می‌شود هیچ ارتباطی با اجزای داخلی بدن مثل تخمدان یا بافت سینه ندارد و هیچ آثار بدی نمی‌گذارد. این مسئله در جهان مورد بررسی قرار گرفته و مشخص شده است که میزان نفوذ لیزر در پوست خیلی کم و شاید در حد چند میلی‌متر است بنابراین اصلا به بافت‌های زیری نمی‌رسد که بخواهد مشکلی ایجاد کند. انرژی لیزر به صورت گرما آزاد می‌شود و گرما در عمق بافت نفوذ نمی‌کند بلکه فقط تا قسمت‌های سطحی از پوست نفوذ می‌کند.

برخی معتقدند لیزر پوست را تیره میکند آیا این موضوع صحت دارد؟

بله اگر شدت و نوع لیزر با توجه به نوع پوست بیمار انتخاب نشود و پزشک غیر حرفه ای این کار را انجام دهد پوست بعد از لیزر دچار سوختگی و در نهایت تیرگی میشود. بنابراین توصیه می شود حتما این کار را در کلینیک های زیبایی معتبر و زیر نظر افراد متخصص انجام دهید.