پف زیر چشم
14
ژانویه

پف زیر چشم و علل و روش های درمان آن

پف کردن چشم‌ها دلایل بسیاری دارد. پف چشمان به هر دلیلی که باشد، مطمئناً برای فرد بسیار آزاردهنده و ناراحت‌کننده است. در مواردی که این موضوع حادتر می‌شود، گاهی دید فرد و بازبسته کردن چشم‌ها نیز با مشکل مواجه می‌شود.
داشتن چشمانی زیبا و شاداب آرزوی هرکسی هست؛ اما این آرزو با افزایش سن بسیار دور از دسترس به نظر می‌آید. در بعضی از افراد این مسئله با سیاهی و کبودی دور چشم نمود پیدا می‌کند؛ اما در بعضی از موارد ممکن است پف کردن چشمان، جوانی و شادابی را از چشم‌ها بگیرد. در ادامه به بیان بعضی از علل پف کردن چشم‌ها و راه‌های درمان پف زیر چشم  خواهیم پرداخت.

علل پف زیر چشم

افزایش سن، اولین تأثیر خود را روی پوست صورت می‌گذارد. با بالا رفتن سن و از بین رفتن کلاژن موجود در پوست، به‌تدریج پوست شل شده و دچار افتادگی می‌شود. درنتیجه گاها فضای به وجود آمده از چربی پر می‌شود که درنتیجه آن پف زیر چشم پدید می‌آید.

تغذیه نامناسب، نداشتن خواب کافی، استفاده زیاد نمک که منجر به حبس شدن آب بدن می‌شود، ورزش نکردن و … از دیگر دلایل عمده بروز پف زیر چشم در سنین پایین‌تر و یا افزایش شدت آن در سنین بالا است.

در بعضی از موارد که شدت پف زیر چشم بیشتر از دیگران است و یا در سنین پایین‌تری رخ می‌دهد، عوامل ژنتیکی، درصورتی‌که در خانواده فرد قبلاً نیز پف کردن زیر چشم مشاهده‌شده باشد، می‌تواند از دلایل اصلی پف کردن زیر چشم‌ها باشد.

باید به این موضوع نیز توجه داشت که گاهی پف کردن زیر چشم به دلیل دیگر بیماری‌هایی است که فرد ممکن است از آن‌ها رنج ببرد. همچون سینوزیت و یا بیماری‌های کلیوی. در این موارد از بین بردن پف زیر چشم با درمان بیماری شخص به دست می‌آید.

درمان سیاهی و کبودی دور چشم

درمان سیاهی و کبودی دور چشم

روش‌های درمان پف زیر چشم

برای درمان پف زیر چشم روش‌های مختلفی به‌دست‌آمده. در ادامه برخی از این روش‌های مدرن از بین بردن پف زیر چشم را به‌اختصار بیان خواهیم کرد:

 • استفاده از کرم

  برای درمان پف زیر چشم، کرم‌های مختلفی تولیدشده‌اند. در صورت تائید کرم مورداستفاده توسط پزشک و قابل‌درمان بودن پف زیر چشم با کرم‌های بهداشتی، این روش را می‌توان تا حدودی مؤثر و کم‌هزینه‌تر و کم‌خطرتر از دیگر روش‌ها دانست.

 • تزریق ژل

  گاهی تزریق ژل در گوشه‌های چشم (اصطلاحاً در ناودانی اشک) می‌تواند به بخشیدن ظاهری همسو و متعادل به فرد کمک کند. انتخاب این روش به مشورت با پزشک متخصص انجام‌پذیر است.

 • تزریق بوتاکس

  در بعضی از موارد که پف زیر چشم به دلیل عضلات چشمی است، تزریق بوتاکس برای ایجاد حالت ریلکسیشن در عضلات، می‌تواند روش مؤثری باشد. به دلیل حساسیت این روش و اینکه این روش برای پف زیرچشمی که به دلیل تجمع آب یا چربی ایجادشده است پاسخگو نیست، باید قبل از انتخاب آن با پزشک متخصص مشورت‌های لازم را انجام داد. از طرفی این روش ماندگاری تقریباً کمی دارد و بعد از یک سال نیاز به انجام دوباره تزریق است. البته این دوره با هر بار تکرار بوتاکس، بیشتر خواهد شد و ماندگاری آن بیشتر می‌شود.

 • لیزر

  استفاده از روش لیزر به‌عنوان یکی از مدرن‌ترین روش‌های درمانی زیبایی، می‌تواند یکی از گزینه‌های مناسب برای از بین بردن پف زیر چشم باشد. در این روش باید توجه بسیاری به انتخاب پزشک متخصص و مجرب نمود. این روش به دلیل هزینه تقریباً زیاد آن تقریباً از آخرین راهکارهای انتخابی افراد است. در این روش با قطع کردن رگ‌های خونی، به‌تدریج پف زیر چشم از بین خواهد رفت.

 • جراحی

  این روش یکی از پرهزینه‌ترین روش‌ها و درعین‌حال مؤثرترین روش‌های از بین بردن پف زیر چشم است. در این روش با ایجاد چند برش در زیر چشم و خارج کردن چربی و آب زیر چشم، پف زیر چشم به‌کلی از بین می‌رود. پس از خارج کردن مواد جمع شده زیرپوست، پوست اضافه برداشته می‌شود. این روش به هرکسی توصیه نمی‌شود و صرفاً روش مؤثر برای افرادی است که از پف شدید زیر چشمان خود رنج می‌برند. دوره ریکاوری و همچنین ماندگاری این روش، از دیگر روش‌ها بیشتر است.

 • لایه‌برداری

  استفاده از مواد لایه‌بردار برای درمان پف زیر چشم می‌توانند بسیار مؤثر باشند. از طرفی نیز گاهی این روش در کنار جراحی به کار می‌رود تا نتیجه بهتری به دست بیاید. انتخاب نوع لایه‌بردار و تعداد جلسات موردنیاز لایه برداری، به مشاوره با پزشک متخصص قبل از هرگونه تصمیمی نیاز دارد.

هزینه و قیمت درمان پف زیر چشم

هزینه هرکدام از روش‌های ذکرشده، متناسب با نوع روش انتخاب‌شده توسط مشاور و پزشک متخصص و شدت میزان پف زیر چشم است. بهترین راه درمان پف زیر چشم را می‌توان اصلاح رژیم تغذیه‌ای، استراحت کافی، دوری از استرس و… دانست.