از بین بردن خط اخم
03
ژانویه

از بین بردن خط اخم و رفع خطوط پیشانی

از بین بردن خط اخم امروزه دغدغه ی اکثر افراد می باشد .همه‌ی ما وقتی اخم می‌کنیم، خطوطی بین دو ابرو و بالای ابروهایمان ایجاد می‌شود. به این خطوط که از منقبض شدن ماهیچه‌های آن ناحیه از صورت شکل می گیریند، به‌اصطلاح خط اخم می‌گویند. در بعضی از افراد، به دلیل افزایش سن و یا تکرار مداوم این حالت و دلایل دیگری همچون جنس پوست، مصائب ژنتیکی، قرار گرفتن بیش‌ازحد در معرض آفتاب و …، این خطوط حتی در حالتی که فرد قصدی برای اخم ندارد نیز قابل‌دیدن است. این افراد همیشه صورتی عبوس و اخمو دارند و در بیشتر مواقع سن آن‌ها بیشتر از سن واقعی آن‌ها دیده می‌شود. این افراد همیشه درصدد پوشاندن این خطوط با کرم‌های آرایشی و یا درمان‌های خانگی برای از بین بردن این خطوط هستند. تا حدودی نیز می‌توان این خطوط را با استفاده از کرم‌های آرایشی پوشش داد؛ اما پوشش کامل آن‌ها و به‌صورت دائمی این خطوط با کرم‌های آرایشی، تقریباً غیرممکن است. ما در ادامه به روش‌هایی دائمی‌تر و تضمینی‌تر برای از بین بردن این خطوط و یافتن دوباره چهره‌ی جذاب، جوان و شاداب خواهیم پرداخت.

روش‌های درمان خط اخم

 • از بین بردن خط اخم با تزریق بوتاکس:

  از دلایل اصلی ایجاد خط اخم، انقباض‌های ماهیچه‌ایی است. بوتاکس، تزریق نوعی ماده فلج‌کننده به عضله و ماهیچه مستقر در ناحیه ابرو است که با تزریق آن، فعالیت ماهیچه کم می‌شود و برای مدتی که تأثیر دارو باقی بماند، خبری از انقباضات ماهیچه‌ای و درنتیجه بروز خط اخم بی‌دلیل بر روی صورت نیست. این عمل به‌صورت سرپایی و حتی بدون نیاز به بی‌حسی در مدت‌زمانی کوتاه، بین 10 تا 20 دقیقه، انجام می‌شود. بعد از تمام شدن تزریق بوتاکس، از کمپرس سرد برای کمتر شدن سوزش و خارش استفاده می‌شود. بعد از حدود 4 ساعت، تمام علائم عمل از بین می‌روند و می‌توان تا 3-5 ماه‌پیشانی‌ای بدون خط اخم داشت. در مواردی که فرد از اخم‌های بی‌مورد جلوگیری می‌کند، گاهی مدت‌زمان این تأثیر بیشتر است و پس از چند بار تکرار این عمل تقریباً نیاز به دوزهای کمتری برای غیرفعال کردن انقباضات ماهیچه‌ای است. درعین‌حال این روش به دلیل کارآمدی بالا و کم بودن دوره درمان، از روش‌های بسیار پرطرفدار در سراسر جهان است. این روش یکی از بهترین روش‌های از بین بردن خطوط اخم و دستیابی به چهره‌ای جوان و شاداب به‌صورت طبیعی است.

 • از بین بردن خط اخم با تزریق ژل:

  تزریق بوتاکس باعث غیرفعال کردن ماهیچه‌های پیشانی می‌شود؛ اما تزریق ژل باعث پر کردن خطوط اخم ایجادشده می‌شود. در این عمل بعد از بی‌حسی موضعی محل تزریق، با سرنگ مواد پرکننده (غالباً ژل‌های هیالورونیک که با متابولیسم بدن همساز هستند) به خطوط تزریق می‌شوند. این عمل عوارض کمی دارد و بسیار سریع انجام می‌پذیرد. همچنین در صورت مراقبت‌های لازم بین 3 ماه تا یک سال دوام دارد. پس از تزریق کمی احساس خارش و سوزش در محدوده رخ می‌دهد، همچنین ممکن است ناحیه تزریق دچار کبودی، قرمزی و تورم شود، اما پس 2 تا 10 روز کاملاً برطرف می‌شوند و برای مدت‌ها می‌توان صورتی بدون خطوط اخم ناراحت‌کننده داشت. از تزریق ژل و بوتاکس به‌صورت هم‌زمان نیز می‌توان استفاده کرد. تزریق ژل برای خطوط عمیق‌تر و تزریق بوتاکس برای کسانی که ماهیچه فعالی دارند مناسب است. برای افرادی که از هردوی این موارد رنج می‌برند، ترکیب این دو روش می‌تواند بسیار کارآمد باشد. در این صورت می‌توان تا 15 ماه انتظار ماندگاری تأثیر تزریق را داشت.

درمان خط اخم

درمان خط اخم

 • از بین بردن خط اخم با لیزر CO2:

  لیزر با از بین بردن لایه‌های سطحی پوست و تحریک پوست و کلاژن پوست به لایه سازی دوباره و ترمیم پوست ازدست‌رفته، پوستی صاف و یکدست برای فرد به ارمغان می‌آورد. این روش نیاز به تکرار تا حدود 5 دوره دارد که در این صورت می‌توان نتایج بهتری به دست آورد. بعدازآنجام لیزر کمی قرمزی و تورم بر روی صورت باقی می‌ماند که پس از گذشت جند روز کامل از بین می‌رود.

 • از بین بردن خط اخم با IPL


  روش IPL نیز نوعی لیزر است که با ارسال شدید نور پوست را وادار به ساخت کلاژن می‌کند. به همین دلیل بعد از مدتی فضاهای خالی ایجادشده پر می‌شوند و خط اخم از بین می‌رود.

 • از بین بردن خط اخم با میکرودرم

  در این روش با استفاده از مواد شیمیایی، پوست لایه‌برداری می‌شود. در طی برداشتن لایه‌های قدیمی پوست، لایه‌های جدید سالم، یکدست و بدون چروک به وجود می‌آیند. این روش معمولاً به 6 تا 10 جلسه نیاز دارد تا بتواند تأثیر خود را بگذارد. در جلسات اول، کمی سوزش در ناحیه میکرودرم شده احساس می‌شود که با استفاده از خنک‌کننده‌ها قابل از بین رفتن است. نمی‌توان از این روش انتظار نتایج دائمی داشت؛ اما این روش یکی از کم‌خطرترین و ارزان‌ترین روش‌های موجود برای از بین بردن خطوط اخم صورت است و برای از بین بردن خطوطی که عمیق نیستند می‌تواند بسیار کارآمد باشد.

 • از بین بردن خط اخم با روش میکروسوزن

  در این روش با تحریک پوست به‌وسیله سوزن‌هایی ریز، پوست تحریک به ساخت کلاژن و پر کردن تدریجی فضاهای خالی موجود و خطوط خم ایجادشده به‌صورت خود به خودی و به‌مرورزمان می‌شوند.

 • از بین بردن خط اخم با جراحی لیفت ابرو

  این روش گران‌ترین و درعین‌حال ماندگارترین (10 تا 20 سال) روش برای از بین بردن خطوط ابرو است. در این روش با برش پوست از محل رویش مو و کشیدن پوست صورت و بریدن پوست اضافه، با بخیه زدن دوباره پوست، ردی از خطوط اخم باقی نمی‌ماند. در این روش بخیه‌ها در محل رویش موها زده می‌شود تا کمترین رد را از خود باقی بگذارند. از طرفی این روش به جوان‌سازی کلی صورت و از بین بردن کلی چین‌وچروک موجود روی صورت کمک بسیاری می‌کند. دوره بهبود این روش 2 هفته است که بعدازآن می‌توان با خیال راحت به سراغ فعالیت‌های روزانه رفت. به دلیل بالا بودن ریسک این عمل و هزینه بالای آن، قبل از انجام عمل پیشنهاد می‌شود که با پزشک متخصص مشورت‌های لازم را انجام دهید تا با اطمینان بیشتری به انتخاب این روش روی بیاورید.

جلوگیری از ایجاد خطوط ابرو

همیشه جلوگیری مهم‌تر از درمان و ساده‌تر از آن بوده است. برای جلوگیری از به وجود آمدن خطوط اخم بر روی پیشانی و بین دو ابرو، باید توجه داشت که استفاده از کرم‌های ضد آفتاب و لوسیون های بهداشتی می‌تواند بسیار مؤثر باشد. از طرفی مصرف زیاد آب و جلوگیری از استعمال دخانیات که باعث کم‌آبی بدن می‌شود، نقش بسیار مؤثری در جلوگیری از ایجاد خط اخم دارد. در برخی از افراد، خطوط اخم در سنین جوانی شکل می‌گیرند که این خطوط ریشه‌های ژنتیکی دارند. این افراد بهتر است برای جلوگیری از تشدید این مسئله موارد بالا را رعایت کنند و در زمان مناسب با توجه به نوع خط اخم و شدت آن و بودجه‌ای که تصمیم به هزینه آن دارند، یکی از روش‌های ذکرشده را برای از بین بردن این خطوط انتخاب کنند.

هزینه و قیمت از بین بردن خط اخم

هزینه و قیمت درمان خط اخم به قوام و استحکام عضلات ،جنسیت فرد و میزان تخصص پزشک معالج بستگی دارد. هزینه درمان به مقدار واحد تزریق شده در روش تزریق بوتاکس بستگی دارد.
با توجه به روش های متنوع در درمان خط اخم ،پزشک معالج باتوجه به شرایط و سن و جنسیت شخص بهترین روش را برای مراجعه کننده انتخاب می کند.
درمان خط اخم بین دو ابرو و پیشانی که در بیشتر مواقع به دلیل بالا رفتن سن نیست باعث جوان سازی و شادابی و زیبایی چهره می شود.