05
مه

انواع پوست بر اساس استانداردهای فیتزپاتریک

یکی از تقسیم‌بندی‌های رنگ پوست، فیتزپاتریک است که اولین بار در سال 1957 توسط توماس فیتزپاتریک، استاد دانشکده پزشکی هاروارد، انتشار یافت. در این تقسیم بندی ،افراد بر اساس یک سری ویژگی های خاص به شش گروه تقسیم می‌شوند. این ویژگی ها عبارتند از :

رنگ چشم
میزان آفتاب سوختگی(بر اساس پاسخ پوست فرد به قرار گرفتن در معرض نور خورشید از نظر درجه سوزش و برنزه شدن)
رنگ مو
همچنین رنگ پوست

تقسیم بندی انواع پوست بر اساس استانداردهای فیتزپاتریک
پوست نوع اول:
شما دارای پوستی روشن و اصطلاحا رنگ پریده اید که هیچگاه برنزه نمی شوید و به شدت دچار آفتاب سوختگی می شوید. موهایی با پایه بلوند یا قرمز دارید و چشم های آبی و خاکستری و معمولا دارای کک و مک هستید. شما پوستی بسیار حساس دارید و باید مراقب انواع سرطان های پوستی از جمله سرطان سلول پایه ای و سرطان سلول سنگفرشی و همچنین ملانوما، کشنده ترین نوع سرطان پوست، باشید. در زمانی که در معرض نور مستقیم آفتاب هستید باید از پوشش هایی از قبیل: کلاه، لباس های پوشیده (برای جلوگیری از تابش مستقیم خورشید) و عینک آفتابی استفاده کنید. از یک کرم ضد آفتاب با SPF بالای 30 استفاده کنید، هرماه پوست خود را از سر گرفته تا نوک پا چک کنید و اگر مورد مشکوکی دیدید به پزشک خود اطلاع دهید!

پوست نوع دوم:
شما دارای پوستی روشن هستید که به ندرت برنزه میشود و اکثر مواقع میسوزد، موهایی با پایه بلوند یا قرمز دارید با چشم های آبی، سبز و فندقی. شما به شدت در معرض کشنده ترین سرطان های پوست مثل سرطان سلول پایه ای و سرطان سلول سنگفرشی و همچنین ملانوما هستید. در زمانی که در معرض نور مستقیم خورشید هستید باید از یک کرم ضد آفتاب با SPF بالای 30 استفاده کنید،از پوشش هایی از قبیل: کلاه، لباس های پوشیده و عینک آفتابی استفاده کنید. هرماه پوست خود را از سر گرفته تا نوک پا چک کنید و اگر مورد مشکوکی دیدید به پزشک خود اطلاع دهید!

پوست نوع سوم:
دارای پوستی روشن با چشم های قهوه ای هستید و موهای شما هر رنگی ممکن است داشته باشد. پوست شما گاهی در برابر تابش آفتاب دچار سوختگی خفیف میشوید و گاهی بصورت یکنواختی برنزه میشود. شما نیز در معرض سرطان های کشنده مانند سرطان سلول پایه ای و سرطان سلول سنگفرشی و همچنین ملانوما، میباشید. بین ساعات 10 صبح تا 4 بعداز ظهر که نور آفتاب زیاد است از کلاه، لباس های مناسب و عینک آفتابی و پوشش کرم ضد آفتاب SPF+30 استفاده کنید. هرماه پوست خود را چک کنید و اگر رشد مشکوکی دیدید به پزشک خود اطلاع دهید!

پوست نوع چهارم:
پوستی به رنگ قهوه ای روشن دارید که اکثر مواقع بخوبی برنزه میشود و به راحتی به رنگ قهوه ای مایل به زرد در می آید و به ندرت دچار آفتاب سوختگی میشوید، مو و چشمانی به رنگ تیره دارید. اما، هنوز هم در معرض سرطان های پوستی از قبیل سرطان سلول پایه ای، سرطان سلول سنگفرشی و ملانوما هستید. بین ساعات 10 صبح تا 4 بعداز ظهر که نور آفتاب زیاد است از کلاه، لباس های مناسب و عینک آفتابی و پوشش کرم ضد آفتاب SPF بالای 15 استفاده کنید. هرماه پوست خود را چک کنید و اگر رشد مشکوکی دیدید به پزشک خود اطلاع دهید! پوست نوع پنجم: رنگ پوست شما قهوه ای تیره میباشد، مو و چشمان شما قهوه ای تیره یا مشکی است، به راحتی برنزه میشوید و کم پیش می آید که در برابر تابش نور آفتاب دچار سوختگی شوید. اما هنوز هم در معرض سرطان های پوستی هستید. بین ساعات 10 صبح تا 4 بعداز ظهر که نور آفتاب زیاد است از کلاه، لباس های مناسب و عینک آفتابی و پوشش کرم ضد آفتاب SPFبالای 15 استفاده کنید. Acral lentiginous یک بیماری بدخیم است که در بین پوست های تیره رایج تر میباشد. این سرطان پوستی بیشتر در قسمت هایی از بدن که در معرض نور خورشید نیست، پدیدار میشود و معمولا تا پس از گسترش سرطان در بدن ناشناخته می ماند. پوست سر تاپای خود را ماهیانه چک کرده و پزشک خود را در جریان موارد مشکوک علی الخصوص در کف دست، کف پا و غشاهای مخاطی خود، قرار دهید.

پوست نوع ششم:
شما دارای پوست، مو و چشمانی تیره هستید و اصطلاحا سیه چرده اید. می توانید به راحتی در معرض آفتاب قرار بگیرید و برنزه شوید و دچار آفتاب سوختگی هم نشوید! اما باز هم در معرض سرطان های پوستی قرار دارید. بین ساعات 10 صبح تا 4 بعد از ظهر که نور آفتاب زیاد است از کلاه، لباس های مناسب و عینک آفتابی و پوشش کرم ضد آفتاب SPFبالای 15 استفاده کنید. Acral lentiginous یک بیماری بدخیم است که بیشتر در بین افراد با پوست های تیره رایج است. این بیماری در قسمت هایی از بدن که در معرض نور مستقیم آفتاب نیستند پدیدار می شود و معمولا تا پس از گسترش سرطان در بدن ناشناخته می ماند. پوست سر تاپای خود را ماهیانه چک کرده و پزشک خود را در جریان موارد مشکوک علی الخصوص در کف دست، کف پا و غشاهای مخاطی خود، قرار دهید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
امتیازدهی به مطلب:

پاسخ دهید